Když se krása kloubí s uměním: jak probíhá šití svatebních šatů na míru?

Šití svatebních šatů na míru není jen služba pro náročné nevěsty. Jen co se vám na prstu poprvé zaleskne snubní prstýnek, už si v hlavě představujete, jaké asi budou vaše svatební šaty. Většina nevěst automaticky plna odhodlání vyrazí do svatebních salonů a půjčoven, kde statečně zkouší jedny šaty za druhými ve snaze najít takové, nad kterými zcela spontánně vydechnou úžasem.

Jenže co když nemůžete najít ty pravé? Jedny šaty jsou takové, druhé makové – tuhle je příliš bohatá sukně, jinde zase sukně chybí. Tuhle vám vadí krajka, jinde zase krajku postrádáte. Nesedí vám střih a jednoduše se v nich necítíte. Prostě to nejsou ony.

Máte vysněnou představu svatebních šatů? Nechte si je ušít!

Nejedna nevěsta má v hlavě jasnou představu o tom, jak by její svatební šaty měly vypadat. Téhle představě se pak snaží přizpůsobit výběr a touží najít přesně takové šaty, o kterých už dlouhou dobu snily. A když je nenajdou, protože jsou třeba jejich požadavky specifické, pak se spokojí s takovými šaty, které jsou těm jejich vysněným alespoň podobné. Není to sice úplně ono, ale lepší nežli drátem do oka…

Přitom to takhle vůbec být nemusí! Proč se spokojit s napodobeninou, když můžete mít originál? Proč se vdávat v šatech, které jsou možná v něčem podobné vašim vysněným, ale zkrátka to nejsou ony? Řešení se nabízí: nechte si šaty ušít na míru!

Ušití na míru musí stát hrozně moc peněz – myslí si většina nevěst. U nás to neplatí!

Jen málokterá nevěsta je od prvního chvíle rozhodnuta, že si svatební šaty nechá ušít na míru. Většina z nich se jednoduše děsí představy, že je to příliš drahé a že půjčení nebo koupě již hotových šatů jednoduše vyjde levněji. U nás to ale neplatí – nejednou jsem se přesvědčila o tom, že byly nevěsty příjemně překvapené, že za jejich vysněné šaty, které jim ušiji na míru, nebudou muset zaplatit takovou částku, které se tolik obávaly.

Nechat si ušít své vlastní svatební šaty vyjde na pár tisíc korun. Ušití na míru můžete v mnoha případech srovnat s půjčovným ve svatebních salonech. Výhodou ale je, že se nemusíte bát poškození, protože šaty budou vaše. Velmi ráda tvořím kombinace 2v1 – snažím se vytvořit takový model svatebních šatů, který si nevěsta může vzít i po svatbě. Mnohdy stačí jen odepnout vlečku a nevěstám zůstane základ pouzdrových šatů.

Jak probíhá tvorba svatebních šatů na míru?

Nyní se vám již pokusím nastínit, jak takové šití svatebních šatů na míru u nás probíhá.

První schůzka – bezplatná konzultace

Vše začíná první schůzkou neboli bezplatnou konzultací. Zde společně probereme vaše představy a přání. Můžete vybrat i přímo z dostupné kolekce svatebních šatů nebo modelů, které jsem již šila. Obrovskou výhodou šití na zakázku je hlavně to, že se vám šaty ušiji přímo na míru a nikdy nevznikne nic, co byste nechtěla. Klidně si můžete přinést s sebou na schůzku i obrázek šatů, které se vám líbí.

Kalkulace ceny

Počítejte s tím, že schůzek bude určitě víc. První dvě bývají obvykle teoretické, konzultujeme střih, materiál, samozřejmostí je i vypracování kalkulace. Někdy mi i stačí dát jen limit a já vám podle něj doporučím materiál (s krajkou to máte, tak jak s auty). Ráda vám poradím nebo doporučím, co bude nejlepší.

Cena za práci je u mne vždy stejná, pak už se cena odvozuje podle vybraného materiálu. Vybereme materiál podle vašich finančních možností. Materiál mám svoji oblíbenou metráž a vzorky na ukázku skladem, teprve poté objednávám. Pokud se netrefím do vašich představ a máte specifické požadavky (třeba peříčka, růžičky, 3D efekt, ombre apod) určitě se dokážeme domluvit.

Měření nevěsty a zkoušky šatů

Nevěstu měřím asi 3 měsíce před svatbou od hlavy k patě, poté začínám na šatech pracovat. Další schůzka s našpendleným návrhem šatů vám sice mnoho neřekne, ale mně řekne hodně. Poté doladíme detaily. Poslední doladění probíhá týden před svatbou. Nevěsta stresem mnohdy i hubne nebo naopak, takže je tomu potřeba upravit šaty, aby dokonale padly. Také se mi stalo, že jak se snoubenci těší, nevěsta otěhotní – poté je potřeba pár úprav a zásadních změn ve střihu, protože některé těhotné nevěsty chtějí své zakulacující se bříško zakrýt.

A zase ty zkoušky, ale jdeme do finále

Během šití vašich šatů se uvidíme několikrát, pokaždé budeme šaty pečlivě zkoušet a ladit je k dokonalosti. Mezi zkouškami je vždy cca týden, proto je potřeba, abyste si na ušití šatů ponechali opravdu dostatek času – v ideálním případě alespoň dva až tři měsíce. Pokud budete dojíždět z vetší dálky, nabízím individuální přístup. Vše je na domluvě. Můžete třeba poznávat krásy Brna a já na Vašich šatech mohu pracovat ještě ten den či víkend. Hodně také záleží na tom, jak složitý budete chtít model.

Poté konečně nastává ten velký den, kdy si nevěsta vyzvedne své vysněné svatební šaty ušité přímo podle jejich představ. Poslední úpravy dolaďuji i před nevěstou, dokud si neodsouhlasíme spokojenost. Mám ráda, když mohu šaty předat, jak s oblibou říkám, ještě teplé tzn. právě dokončené.

svatební šaty novomanželé