Svatební šaty pocházející z jejích rukou jsou skutečnou pastvou pro oko. Každý kousek je pro ni výzvou a úsměv na tváři spokojené zákaznice tou nejsladší odměnou. Fashion designer Hana K. už jako malá holčička snila o tom, že jednoho dne bude šít krásné svatební šaty, ve kterých se nevěsty budou cítit výjimečně. Tento sen se jí splnil a dnes jsou její svatební šaty ikonou svatebního světa.

Vyzpovídali jsme pro vás fashion designérku Hanu K. a položili jí otázky, na které byste si možná přáli zeptat i vy!

Bylo vždycky Vaším snem stát se návrhářkou, nebo jste k této cestě přišla až během života?

Snila jsem o tom odmalička. A nyní žiji svůj sen!

Co byl první impuls, který Vás přimel vytvořit Váš úplně první návrh (svatebních) šatů?

Ušila jsem si i své svatební šaty. Ale směrem ke specializaci svatební módy mě inspirovala až svatba mé dcery. To byl asi ten prvotní impuls, který to všechno odstartoval.

Jaké byly začátky Vaší kariéry? Šlo vždycky všechno jako po másle, nebo jste se musela vypořádávat i s překážkami?

Myslím, že každý začátek je svým způsobem těžký. Ani u mě nebylo vše od začátku zalité sluncem. Jsem ale přesvědčena, že pokud něco děláte upřímně od srdce a věnujete se něčemu, co vás baví, pak překonáte každou překážku a nakonec se všem těm problémům a těžkostem zasmějete. A tak tomu bylo i v mém případě.

Bylo těžké prorazit v tomto odvětví?

Upřímně ano. Je tam hodně úsilí a práce. Pro mě je ale práce potěšením, možná to tedy vnímám trochu jinak. Raději ušiji dvoje šaty, než abych se všude propagovala, to už je práce mé dcery. Já raději vezmu do ruky jehlu a nit než myš od počítače, abych o sobě dávala vědět okolí. Mou vizitkou jsou skutečné šaty a reálné spokojené zákaznice, ne reklama na internetu.

Co je pro Vás inspirací při tvorbě šatů?

Při šití svatebních šatů na míru osobní kontakt s nevěstou. Naslouchám jejím přáním, snažím se vystihnout její styl. Společně vybereme vhodný materiál a střih. Respektuji její JÁ, což je pro mě velmi důležité. Každá nevěsta má být výjimečná.

Šijete nebo i půjčujete svatební či společenské šaty?

Ano, společenské šaty půjčuji jen ve velikostech 36/38, mám jen pár originálních modelů z přehlídkových mol. Svatební šaty půjčuji ve velikostech 34-52. Ráda šiji šaty na míru na nějakou společenskou událost nebo i šaty pro družičky.

Kvalita materiálů je pro Vás důležitá. Podle čeho je vybíráte? Je to jen otázka vkusu, nebo je důležitý i střih a celkový koncept šatů?

Ano přesně tak. Materiál musí být vždy na dotek příjemný a kvalitní. Krajku vybírám a doporučuji až při zvoleném podkladu. Ne vždy se to k sobě může hodit, nemám ráda, když spolu barvy neladí. Snažím se, aby k sobě barvy zvoleného materiálu a krajky vždy pasovaly. Nemusí to být úplně stejný odstín, ale musí ty dvě barvy spolu „kamarádit“.

Nemáte někdy strach z konkurence? Nebojíte se, že někdo „okopíruje“ Váš styl?

Konkurenci vnímám spíše jako výzvu, vždy se snažím být lepší. Kopírování mého stylu je pro mne spíš pochvala a poznám tak, že se šaty líbí.

Je ušití šatů na míru drahá záležitost?

Řekla bych, že někdy se cena šitých svatebních šatů na míru, může rovnat i ceně půjčovného v různých svatebních salónech.

Svatební šaty z vaší dílny jsou ikonou. Je pravda, že jsou za Vámi nevěsty ochotné přijet prakticky odkudkoli?

Nevěsty za mnou jezdí z různých koutů České republiky, někdy i ze zahraničí. Jejich zájmu si cením a utvrzuje mě to v tom, že poctivá práce a osobní přístup přináší své ovoce.

Co říkáte na šití na míru při objednávce přes internet?

Tento model „šití na míru“ z vybraného katalogu nepovažuji jako poctivou krejčovskou práci. Rozhodně se s tím neztotožňuji a přijde mi to škoda. V praxi to funguje tak, že si podnikatel – překupník nechá zaslat míry a objedná tomu nejbližší velikost pravděpodobně z Číny. A to je podle mě prostě celé špatně.

Setkala jste se někdy s šaty vyrobenými strojově v Číně? Je to opravdu až taková hrůza?

Měla jsem s těmito modely čest, hodně nevěst plakalo a přišlo za mnou s prosbou úpravy těchto šatů. Párkrát jsem vyměkla a šaty dle možností nějak upravila, ale nemám na to vůbec prostor a hlavně to je pro mě větší dřina, než vytvořit šaty nové, které jsou skutečně šité na míru, z kvalitního a příjemného materiálu. Nedovedu si představit, jak se v těch nekvalitních šatech nevěsty musí cítit celý den až do večerních pozdních hodin.

Jak probíhá šití šatů na míru u Vás? A jak ho vnímáte?

Pro mě šití na míru znamená změřit si nevěstu a vzít do ruky jehlu a nit. Vše dělám vlastníma rukama do posledního detailu. Nepředávám míry jiným krejčovým, které nebyly s nevěstou v kontaktu, je to pro mne neosobní. Někdy se stává, že i poslední úpravy dělám ve studiu přímo před nevěstou, na poslední zkoušce při předání. Zašpendlím nedostatky, v ruce s jehlou upravím, dokud si neodsouhlasíme spokojenost. Teprve až v ten okamžik považuji svou práci za dokončenou.

Není tajemstvím, že někteří návrháři z Prahy zadávají šaty do krejčovské dílny v Brně. Co si o tom myslíte?

Nevěsty z Brna jezdí do Prahy si nechat ušít šaty, ale ani netuší, že šaty z jejich města cestují spolu s nimi. Přijde mi to jako obelhání zákaznice, která v nás vkládá svou důvěru. U mne můžete mít jistotu, že šaty nebudou cestovat republikou. Potřebuji minimálně 3 zkoušky. Při čemž první zkouška rozpracovaných „našpendlených“ šatů mne řekne velmi mnoho a můžeme pokračovat.

Kdo je Vám při práci největší oporou? Máte kolem sebe tým lidí, nebo jste spíše sólistka?

Největší oporu mám ve svých dvou dcerách. Osobně jsem ale sólistka a k tvoření potřebuji klid a samotu. Tak se mi nejlépe pracuje. Na druhou stranu vím, že i pomoc mých dcer je důležitá. Je to jedno k druhému a dohromady to skvěle funguje.

Jak Vám dcery pomáhají?

Dcera má na starosti PR, focení, editorialy, komunikaci s dodavateli a tuhle „online“ práci, která mě nebaví a nemám na ni čas. Občas přišije nějaký ten knoflíček. Pomáhá mi, když něco hoří a nestíhám.

Říkala jste, že máte ještě jednu dceru, ta má na starost co?

Samozřejmě se také zapojuje, ale spíše co se týče papírování. Má i jiný nadhled, spíše více z pohledu zákazníka, tak ji ráda naslouchám. Společně tvoříme ten nejlepší tým.

Co je pro Vás největší odměnou?

Když vidím, že zákaznice si odnáší šaty s úsměvem, je to pro mne větším potěšením a to mne velmi naplňuje a mám chuť dále vytvářet. Povzbudí mne k další práci. Pohled na spokojenou a rozzářenou nevěstu se nikdy neomrzí.

Co nového chystáte? Na co se můžeme těšit?

Samozřejmě novou kolekci inspirovanou mými nevěstami. Celou ji představím začátkem roku na svatební SHOW v Galerii vedle Vaňkovky. Vytvářím ji na poslední chvíli. I pro ostatní je to vlastně překvapení.

fashion designer šaty

Více o nás https://www.angelstyle.cz/about-fashion-designer/

Nejnovější dění a aktuality můžete sletovat také na našem FC https://www.facebook.com/svatebni.studio.angelstyle/?ref=bookmarks